Надіслав: Селищна рада , дата: Чтв, 20/08/2020 - 13:21

      Питання дійсно дуже хвилююче, складне, але однозначне – підвищувати. Бо інакше – залишимося зовсім без води. Такі слова вкотре пролунали на позачерговій 53 сесії селищної ради. Звучить можливо страхітливо, неправдоподібно, але це дійсно так. Детальніше розбиратимемось далі.

Останнім часом у нашому  селищі дуже  гостро та неоднозначно обговорюють нові тарифи на водопостачання, які економічно обґрунтовано були запропоновані Великолепетиським СКГ «Сількомунгосп» та введені в дію відповідним рішенням виконавчого комітету селищної ради (від 15.07.2020 року №58). Поки одні жителі знайомилися з цією інформацією, обдумано всебічно аналізували ситуацію, адекватно висловлювали найрізноманітніші свої думки, інші ж, можливо керуючись якимись своїми інтересами – самовпевнено пліткували в соціальних мережах, активно підбурювали населення. Якби там не було, але сьогодні, підвищення тарифу на централізоване водопостачання, на жаль – неминуче. Підприємство просто вимушене піднімати тариф на воду через купу факторів.

На 53 позачерговій сесії селищної ради, з обґрунтованою розгорнутою інформацією з приводу тарифоутворення на воду,  виступив начальник Великолепетиського СКГ «Сількомунгосп» Андрій Періг, який детально, поетапно та доступно пояснив кожен аспект, кожен нюанс, дав вичерпні відповіді на усі запитання (те саме пояснювалося усім, хто приходив до комунального господарства у період обговорення тарифу). Зокрема, від самого початку він наголосив: «новий тариф можна було вводити поступово поетапно ще раніше, утім, було шкода населення. Саме через це селищна рада постійно фінансово допомагала Сількомунгоспу у питанні погашення заборгованості за енергоносії, тощо. Але зараз у місцевому бюджеті коштів на ці цілі немає. Користуватися колишнім тарифом вже неможливо, адже треба дивитися на ситуацію, яка може скластися через місяць, два і що буде із водозабезпеченням населення. Є вірогідність, що водопостачання буде вимушено припинено взагалі, через нестачу коштів».

Повернемося на три-чотири роки назад, аби порівняти декілька аспектів та зробити правильні висновки. Аспект перший – це зростання  мінімальної заробітної плати: коли розраховували тарифи у 2017 році, брали за основу 2016-й, де заробітна плата становила 1200 грн.. У 2017 році вона зросла до 3200 грн.. У цьому році, під час розрахунку тарифу м.з.п становить 4723 грн. та невдовзі буде знову підвищена. Невже такі цифри можуть не вплинути на тариф?!

Далі, ще одним та, мабуть, найголовнішим чинником у необхідності підвищення тарифу на воду на сьогоднішній день є постійно зростаюча ціна на електроенергію, у порівнянні з 2017 роком вона зросла у 2,1 рази.. Протягом 2018-2020 років відбулося подорожчання  до 2,89 грн. (без ПДВ) за кВт/год проти 1.56 грн. у діючих до нещодавно тарифах. Серед іншого, варто згадати і про вартість матеріально-технічних ресурсів (необхідних для ремонтних робіт), яка у порівнянні з 2016 роком також збільшилися в 2.1 рази. (Довідково: внаслідок всього вищезазначеного, а також через те, що у 2018-2020 роках не було вчасно прийнято економічно обґрунтовані тарифи, підприємство змушене було звертатися за фінансовою підтримкою до Великолепетиської селищної ради з метою недопущення заборгованості за використану електроенергію. Так, протягом 2018-2020 років було отримано дотацію з бюджету на сплату за використану електроенергію у сумі 2 955 000 грн.)

Андрій Іванович також підготував спеціальну наочну діаграму, де видно з чого ж складається тариф за 1м3 води: 33% - це заробітна плата працівникам СКГ; 7% - єдиний соціальний внесок ; 23 % - сплата за електроенергію; 17% - пдв, податок на землю, рентна плата за користування надрами, р.п. за використання води; 20% - інші складові (матеріали, послуги хлорування, аналізу води, ремонт орг.техніки, придбання та ремонт електрообладнання, амортизація, тощо).

Отже, усі згадані вище складові формують тариф на воду і підприємство ніяк не може на це вплинути. І доки у громадах Херсонської області населення сплачує за воду в рази більше, у Великій Лепетисі тариф не змінювали ще з 2017 року. (Було ОБ’ЄКТИВНО проаналізовано тариф у 15 сусідніх районах, інших селищних радах та об’єднаних територіальних громадах Херсонської області та сусідніх областей. Зокрема, серед іншого виявлено наступне: Верхньорогачицька селищна рада – 16.00 грн/м3 , Нововоронцовська селищна рада – 36.20 грн/м3 , Нижньосірогозька селищна рада 22.20 грн/м3 , Любимівська сільська рада – 24,75 грн/м3 , тощо. (Відповідні рішення, які підтверджують достовірність інформації про вказані тарифи, отримані з офіційних веб-сайтів, у відповідь на наші листи. Додаємо їх у фото нижче. До слова, більшість із проаналізованих тарифів були прийняті у 2018-2019 рр. і на сьогоднішній день також переглядаються з метою підвищення).

Просимо кожного мешканця нашого селища з розумінням поставитися до ситуації, яка склалася. Дійсно, усі зміни завжди даються тяжко, тим паче у такі нелегкі часи. Але  в першу чергу ми з вами маємо відкинути в сторону емоції та зі свіжою головою, об’єктивно сприйняти те, що вже не зміниться, що від нас з вами не залежить. Шановні великолепетисці, будьте свідомими водокористувачами і не ведіться на провокації подекуди не зовсім добросовісних односельців.

З приводу колективного звернення багатьох мешканців селища: на сесії депутатами жодного рішення не приймалося, для цього не було законних підстав. Юрисконсульт селищної ради пояснила всім приутнім, що відповідно до чинного законодавства,  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Регламенту селищної ради та інших законодавчих актів припинення, призупинення рішень виконкому  не передбачено, це є тільки повноваження селищного голови. Однак, селищний голова Микола Сінькевич, розуміючи всю складність ситуації, взяв на себе відповідальність не призупиняти дію рішення, адже  у зв’язку з останніми подіями , селищна рада не матиме змоги фінансово допомагати комунальному господарству. Отож, через місяць-два, води не буде по всьому селищу, скільки тоді незадоволених жителів звертатиметься до депутатів? Натомість, якщо самі депутати все ж бажають виконати прохання та вимоги у колективному зверненні, вони мають можливість організувати із числа депутатів  робочу групу, прийняти участь у розробці проєкту відповідного рішення. І лише після проходження всієї необхідної передбаченої законом процедури, цей проект буде розглядатися на засіданні сесії.