Надіслав: Селищна рада , дата: Нед, 06/03/2016 - 11:49

Історія нашого селища не бере свій початок у 1792 році, а сягає у сиву давнину – у пізній палеоліт – кам’яний вік, коли усі знаряддя робили з каменю або кістки. В Україні він тривав від 35-40 тис. років тому до 11 тис. років до н. е. В цей час на наших землях панувала епоха вюрмського  (валдайського) зледеніння. Клімат був холодним і сухим.

тюленьПоблизу Великої Лепетихи знайдено залишки викопного тюленя.

 Також було знайдено кістки мамонта. А поблизу с. Князе-Григорівка розвідка Д. Я. Телегіна у 1953 р. виявила його бивень.

На цих величезних тварин полювали мисливці з місцезнаходжень пізнього палеоліту «Широка балка», яке знайдено між вказаними вище населени- ми пунктами (за 0,5 км на північ від Князе-Григорівки; за 6,5 км від Великої Лепетихи), та «Князе-Григорівка» І, ІІ, ІІІ і IV.

епоха палеолітуЦе були кроманьйонці (за першою знахідкою їх кісток у печері Ла Кроманьйон у Франції) – люди розумні  (Homo sapiens), які належать до сучасного фізичного типу. Вони навчилися виготовляти ножеподібні пластини, які сколювалися зі спеціальних призматичних або конічних нуклеусів. За формою й досконалістю обробки ці пластини були довгі, рівно огранені, мали гострі ріжучі краї. З них виробляються й інші знаряддя, що вперше з'явилися у цей час - скребки, різці, наконечники дротиків, списів тощо. Поряд із кам'яними виробами в пізньому палеоліті люди почали широко вживати кістяні й рогові знаряддя — гарпуни, наконечники списів, шевські голки, прикраси та ін.

скіфске городищеВеликолепетиське пізньоскіфське городище ІІІ ст. до н. е. – IV ст. н .е. – пам'ятка археології національного значення. Знаходиться на території смт Велика Лепетиха, на високому корінному березі Дніпра (в даний момент Каховського водосховища). Відкрито в 1946 р. В. Р. Скрипниченко. Досліджувалось Б. М. Граковим, і, неодноразово, М.П. Оленковським, який у 1975 р. визначив, що частина пам'ятки знищена вапняковим кар'єром, а у 2001 р. — житловою забудовою. У 1990 р. шурфувалося М. І. Абікуловою і О. В. Гавриловим. Розкопками досліджено Н.О. Гаврилюком і М. І. Абікуловою в 1991 р. на площі 157 кв. м.

Під час відкриття пам'ятника було простежено акрополь, обмежений валом, і передмістя. Розкопками виявлено кам'яне будівництво, глинобитні підлоги приміщень, глибокі господарські ями, вирубані у вапняку.

Археологічний матеріал, добутий розкопками, численний. У своїй більшості - це фрагменти керамічного посуду. Абсолютно переважає амфорна тара. Специфікою є нечисленність ліпного посуду і висока пропорція червонолакових судин, що вказує на добробут населення городища.скарби