Надіслав: Селищна рада , дата: Втр, 05/11/2019 - 14:56

  Переймаючись життям нашого селища та його мешканців, з рядом болючих питань і проблем Великої Лепетихи, селищний голова Микола Сінькевич взяв участь у засіданні регіональної платформи з вироблення політики в сфері місцевого самоврядування «Місцеве самоврядування Херсонщини: виклики-2020», проведене Херсонським регіональним відділенням Асоціації міст України. Програма обговорення формувалася на підставі найбільш гострих викликів сьогодення для органів місцевого самоврядування. Відкрили роботу платформи виконавчий директор Херсонського регіонального відділення АМУ Лариса Оленковська, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко, участь у  засіданні взяв і народний депутат України Ігор Колихаєв,  інші представники міст, селищ, сіл Херсонської області.
   Зважаючи на тенденцію щодо перекладання на місцеве самоврядування фінансового навантаження, розглянуто ризики та виклики, пов’язані з прийняттям Бюджету-2020. Зокрема, йшлося про критично недостатнє забезпечення фінансовими ресурсами делегованих державою повноважень, про необхідність захисту місцевих бюджетів від змін податкової та бюджетної політики.  Говорили про те, що «латання бюджетних дірок надто дорого обходиться громадам, адже держава останнім часом надто багато «навішує» повноважень, котрі не підкріплені фінансовими ресурсами. Це стосується як освітньої, так і медичної сфер, пільг, покриття різниці в тарифах на комунальні послуги, тощо. При тому, що джерела наповнення місцевих бюджетів дедалі «міліють», бо держава постійно урізає податки, котрі їх наповнюють».
  Відтак активно обговорювали актуальну і для Великої Лепетихи тему акцизу. Мова йшла про необхідність зберегти та продовжити механізм зарахування частки акцизного податку з пального до місцевих бюджетів з метою недопущення втрат. На цьому питанні  хочеться зупинитися більш детально та особливо зосередити увагу на нашому селищі. За останні роки ситуація склалася не найкращим чином. Для порівняння: за 2017 рік до бюджету селищної ради надійшло 5 282 000 грн. акцизного податку за пальне, за 2018 рік сума податку склала 2 905 000 грн., станом на 01.10 2019 року фактично надійшло 1 958 100  грн. (план 2 522 200 грн.). Тобто з кожним роком, в частині акцизного податку на пальне місцевий бюджет втрачає все більше і більше, а обсяг таких втрат, на жаль, не покривається обсягом коштів, необхідних на  розвиток селища, утримання підпорядкованих дошкільних закладів освіти, підтримку комунального господарства, ремонт доріг, тощо.
  На зустрічі гостро стояло питання необхідності якнайшвидшого розблокування коштів на соціально-економічний розвиток, які уряд виділив ще влітку. Гроші досі не надійшли в розпорядження місцевих бюджетів (як по Херсонській області так і по всій Україні), блокуються, не зважаючи на наближення завершення бюджетного року. Як ми повідомляли раніше, на соціально-економічний розвиток Великої Лепетихи державою було виділено 6 486 100 грн..  З них 2 108 000  грн. вже давно надійшли на рахунок селищного бюджету, але досі використати їх не вдається. На сьогоднішній день у селищі за рахунок згаданої субвенції не оплачено виконані роботи по вуличному освітленню на суму 735 561 грн. та призупинено виконання інших робіт, придбання основного капіталу згідно Програми соціального і економічного розвиту селища. На жаль, ситуація склалася не з приємних, вплинути на яку влада селища і району не в змозі.  (На черговій апаратній нараді у Великолепетиській районній державній адміністрації селищний голова Микола Сінькевич вкотре підняв це питання. Є великі побоювання, що заблоковані кошти будуть повернуті державі в кінці бюджетного року).
  Крім вищезазначеного, на зустрічі обговорили тему закупівлі деяких життєво необхідних медпрепаратів (для лікування хворих на цукровий діабет, з нирковою недостатністю), які раніше закуповувались за рахунок державних коштів Тепер ці витрати держава також переклала на місцеві бюджети. Подібна ситуація складається і в плані додаткових витрат місцевих бюджетів на підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти.
  По завершенню учасники зібрання повністю підтримали зауваження та пропозиції Асоціації міст України до проєкту Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», а також пропозиції до проєкту Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік».