Надіслав: Селищна рада , дата: Срд, 25/07/2018 - 15:28

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про надання згоди на добровільне об’єднання

територіальних громад та делегування представника

до складу спільної робочої групи

 

 

         Розглянувши пропозицію Великолепетиського селищного голови та беручи до уваги результати громадського обговорення, керуючись ч. 3 статті 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ч. 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», сесія селищної ради

         ВИРІШИЛА:

 

         1. Надати згоду на добровільне об’єднання Великолепетиської територіальної громади села Рубанівка, села Веселе Рубанівської сільської ради, села Князегригорівка, села Середнє Князегригорівської сільської ради, села Катеринівка, села Костянтинівка Катеринівської сільської ради, села Миколаївка Миколаївської сільської ради, села Демидівка, села Запоріжжя Демидівської сільської ради, села Мала Лепетиха, села Дмитрівка, села Сергіївка Малолепетиської сільської ради в  територіальну громаду з центром у селищі Велика Лепетиха.

         2. Делегувати до складу спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад Великолепетиського селищного голову Сінькевича М.В.

 

 

Селищний голова                                                                 М.В.Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про хід виконання селищної програми профілактики

злочинності на території Великолепетиської селищної

ради на 2016-2020 роки

 

 

Заслухавши інформації Самойленко В.В., начальника СРПП Великолепетиського відділу поліції, Шикули Н.В., про хід виконання селищної програми профілактики злочинності на території Великолепетиської селищної ради на 2016-2020 роки,  керуючись  статтею  26, пунктом 22   Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Інформації про хід виконання селищної програми профілактики злочинності на території Великолепетиської селищної ради на 2016-2020 роки, прийняти до відома.

2. Рекомендувати правоохоронним органам:

- проводити профілактичну роботу серед учнівської молоді,

- посилити заходи щодо виявлення фактів продуктів самогоноваріння та їх продажу,

- не допускати  розпиття алкогольних напоїв у громадських місцях,

- вимагати дотримання правил благоустрою у селищі. 

3. Контроль за  виконанням даного рішення покласти на постійну комісію селищної ради мандатну з питань депутатської діяльності, етики ,законності та правопорядку.

 

 

Селищний голова                                                       М.В. Сінькевич

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про хід виконання програми соціально-економічного

розвитку селища за 1 півріччя 2018 року

 

 

Заслухавши інформацію заступника селищного голови з питань діяльності виконавчого органу ради Кислого О.В. про виконання програми соціально-економічного розвитку селища за 1 квартал 2018 року, керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Інформацію про виконання програми соціально-економічного розвитку селища за 1 півріччя 2018 року прийняти до відома .

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії селищної ради.

 

 

Селищний голова                                                                М.В.Сінькевич

 

 

 

 

Відповідальний: Кислий О.В., заступник селищного голови з питань діяльності виконавчого органу ради

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про виконання бюджету селищної ради

за І півріччя 2018 року

 

 

Заслухавши вищезазначене, враховуючи  бюджетний кодекс України, керуючись  статті 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія  селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Інформацію про виконання бюджету селищної ради за І півріччя 2018 року прийняти до відома .

2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії селищної ради.

 

 

 

 

Селищний голова                                                         М.В.Сінькевич

 

 

 

Відповідальна: Видавська Н.А., головний бухгалтер селищної ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про приведення  найменування посад у відповідність

до Класифікатора професій

 

У зв’язку з оновленою версією звіту з ЄСВ та з метою дотримання законодавства та на виконання вимог Національного класифікатора професій ДК 003:2010,ст.48 Кодексу законів про працю України, у відповідності до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  сесія селищної  ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Привести у відповідність до національного класифікатора професій ДК 003:2010 найменування посад, змінивши їх у штатному розписі, а саме:

- Спеціаліст з державної реєстрації на спеціаліст з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно код 2419.3;

- інструктор по роботі з громадськими формуваннями з охорони громадського правопорядку на  інструктор з організації роботи громадського правопорядку:код 3340;

- інструктора по спорту на спортсмен – інструктор:код 3475;

- відповідальна за випуск «Вісник Великолепетиської селищної ради» на  оператора з обробки інформації код 4113;

- підсобний працівник з благоустрою на робітник з благоустрою код 9161;

- оператор комп’ютерного набору на оператора з уведення даних в ЕОМ(ОМ) код 4114;

- завідувач ясел - садка на директор дошкільного виховного закладу код 1210.1;

- двірник на прибиральник території код 9162;

2. Головному бухгалтеру селищної ради внести зміни до штатного розпису селищної ради.

3. Відповідальним працівникам селищної ради внести зміни до трудових книжок працівників, які обіймають вищевказані посади, а також ознайомити їх із записами в трудових книжках під розписку в особових справах працівників.

 

Селищний голова                                                                 М.В.Сінькевич

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про затвердження регуляторного акту – проекту

рішення « Про заборону продажу пива (крім

безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних

напоїв, вин столових на території селища Велика

Лепетиха

 

         З метою попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю, зниження рівня злочинності та збереження здоров’я громадян, відповідно до Закону України № 2376-VIII від 22.03.2018р.“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових”,      ст.15- 3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму”, Закону України “Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності”, Постанови КМУ  від 15.06.2006р. № 833 “Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення”, керуючись п.441 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи лист від ГУ НП в Херсонській області Каховського ВП Великолепетиське ВП, сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

         1. Затвердити проект регуляторного акту проекту рішення« Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території селища Велика Лепетиха» для його розгляду та оприлюднити з метою одержання зауважень та пропозицій.

         2. Даний проект затвердити в основній редакції на черговій сесії селищної ради.

         3. Здійснити оприлюднення даного проекту рішення шляхом розміщення в місцевих засобах інформації та на офіційному сайті Великолепетиської селищної ради.

         4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію мандатну з питань депутатської діяльності, етики, законності та правопорядку.

 

 

Селищний голова                                                                 М.В. Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про заборону продажу пива (крім безалкогольного),

алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

на території селища Велика Лепетиха

 

         З метою попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю, зниження рівня злочинності та збереження здоров’я громадян, відповідно до Закону України № 2376-VIII від 22.03.2018р.“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових”,      ст.15- 3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму”, Закону України “Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності”, Постанови КМУ  від 15.06.2006р. № 833 “Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення”, керуючись п.441 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи лист від ГУ НП в Херсонській області Каховського ВП Великолепетиське ВП, сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

         1.Заборонити продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових з 23.00 год. до 07.00 год. за київським часом у стаціонарних об'єктах торгівлі, за винятком закладів ресторанного господарства, на території селища Велика Лепетиха.

         2.Зобов'язати власників закладів торгівлі, забезпечити наявність інформаційних табличок про обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у години , визначені цим рішенням.

         3.Рекомендувати Великолепетиському відділу поліції ГУНП в Херсонській області,  здійснювати постійний контроль за дотриманням даного рішення у межах власних повноважень, вживати всі передбачені законодавством України необхідні заходи до суб'єктів господарювання селища Велика Лепетиха,  які порушують встановлене цим рішенням заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових.

         4.Затвердити аналіз регуляторного впливу регуляторного акта «Про заборону торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами та пивом (крім безалкогольного) на території селища Велика Лепетиха» згідно додатку.

         5.Секретарю селищної ради оприлюднити рішення в місцевих засобах масової інформації та на офіційному сайті Великолепетиської селищної ради .

         6.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію міської ради з питань .

Селищний голова                                                                 М.В. Сінькевич

 

Додаток № 1

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

 

Аналіз регуляторного впливу

 

         Відповідно до актів Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004р № 308.

        

Назва регуляторного акта: рішення  сесії селищної ради 7-го скликання від                 ______2018 року №  “Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території селища Велика Лепетиха”

 

Регуляторний орган: Великолепетиська селищна рада

 

Розробники документа: спеціаліст-юрисконсульт Колушкіна Юлія Володимирівна

 

Відповідальна особа: спеціаліст-юрисконсульт Колушкіна Юлія Володимирівна

 

Контактний телефон: 2-11-60

 

  1. Визначення проблеми

 

         Відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових” органи місцевого самоврядування повинні привести діючий нормативно-правовий акт у відповідність до цього Закону. 

         Таким чином виникає необхідність прийняття рішення міської ради , яке встановлює обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових населенню, особливо молоді, зменшенню кількості злочинів, що скоєні у стані алкогольного сп'яніння, захисту  жителів селища від шкідливого впливу шуму у нічний час та забезпеченню громадського порядку.

         Цілі державного регулювання

 

         - зменшення фактичної кількості правопорушень  в нічний час;

         - зменшення фактичної кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння;

         - захист мешканців селища від негативного впливу шуму на стан здоров'я та забезпечення відповідних умов для повноцінного відпочинку у нічний час;

         - запобігання шкідливого впливу алкоголю на стан здоров'я громади селища Велика Лепетиха.

              Прийняття регуляторного акта удосконалює врегулювання правових          відносин між суб'єктами господарювання та органами місцевого самоврядування,         впорядковує обіг пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних        напоїв, вин столових.

 

3. Альтернативні способи досягнення зазначених цілей

 

         Альтернативними способами досягнення зазначених вище цілей є:

         - обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у денний час - це не вирішить порушеного питання, оскільки основна частина правопорушень скоюється у нічний час.

         Таким чином, враховуючи вище наведене, запропонований регуляторний акт є найбільш ефективним способом досягнення цілей.

         Прийняття рішення сприятиме соціально-економічному впливу на діяльність суб'єктів господарювання в частині профілактики та протидії проявам пияцтва серед населення.

 

4. Механізм розв’язання проблеми

 

         Даним регуляторним актом передбачено один із методів усунення порушень громадського порядку у нічний час, зменшення кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння, зменшення зростання алкогольної залежності серед населення, а особливо молоді - обмеження продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин, пива (крім безалкогольного) у нічний час.

         Реалізація цього регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного прозорого механізму щодо упорядкування обігу алкогольних напоїв, сприяння формування суспільної моралі щодо особистої відповідальності за здоров'я молодого покоління.

 

5. Обгрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта.

 

         Можливість досягнення цілей, визначених цим аналізом регуляторного впливу, у разі прийняття рішення “Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території селища Велика Лепетиха” є цілком реальною.

        

 

6. Визначення очікуваних результатів прийняття акта із застосуванням методу аналізу вигод та витрат

 

         Прийняття регуляторного акта забезпечить права і законні інтереси територіальної громади селища Велика Лепетиха шляхом покращення стану громадського порядку, що полегшить роботу правоохоронних органів, а також зменшенню кількості злочинів, вчинених особами у стані алкогольного сп'яніння.

 

Аналіз вигод і втрат

 

 

Вигоди

Втрати

Орган місцевого самоврядування

Забезпечення тиші у нічний час, зменшення скарг громадян на порушення громадського правопорядку, зменшення кількості злочинів скоєних особами у стані сп'яніння, зменшення зростання алкогольної залежності, особливо серед молоді

Не потребують матеріальних витрат

Населення міста

Покращення умов життя, повноцінний відпочинок в вечірній та нічний час, запобігання шкідливому впливу алкоголю на стан здоров'я та моральності суспільства

Не потребують матеріальних витрат

Суб'єкт підприємницької діяльності

Участь у формуванні здорового способу життя, підвищення соціальної відповідальності бізнесу перед суспільством

Зменшення виторгу від реалізації алкоголю і пива

 

7. Строк дії акта

 

         Згідно вимог чинного законодавства строк дії запропонованого регуляторного акта необмежений. У разі зміни чинного законодавства або з інших причин в регуляторний акт можуть бути внесені зміни та доповнення.

 

8. Показники результативності регуляторного акта

 

         Відстеження ефективності дії зазначеного регуляторного акта передбачається за наступними критеріями:

 

         - кількість випадків адміністративних порушень за порушення вимог      ст.156 КупАП (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами);

         - кількість випадків адміністративних правопорушень за порушення вимог ст.178 КупАП (розпивання спиртних напоїв в громадських місцях і поява в громадських місцях у нетверезому вигляді), за порушення вимог ст.173 КупАП (дрібне хуліганство), яке вчиняється в стані алкогольного сп'яніння.

         - кількість скарг громадян на порушення громадського порядку у нічний час.

 

9. Заходи з відстеження результативності акта

 

     Базове відстеження результативності дії регуляторного акта буде проведено після набрання чинності цим регуляторним актом, але не пізніше дня, з якого починається проведення повторного відстеження результативності цього акта.

     Повторне відстеження результативності буде здійснено не пізніше ніж, через рік з моменту набрання чинності цим актом, але не пізніше двох років.

          Періодичне відстеження буде проводитись раз на кожні три роки після

проведення повторного відстеження.

     Відстеження результативності регуляторного акта здійснюватиметься депутатською комісією.

     Відстеження результативності буде здійснюватись статистичним методом шляхом проведення аналізу показників результативності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про затвердження регуляторного акту-проекту рішення «Про затвердження Положення щодо надання платних послуг селищним Будинком культури Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів на платні послуги

 

 

Розглянувши клопотання директора селищного Будинку культури», керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст.9,13 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. №1160-17 сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Затвердити проект регуляторного акту проекту рішення «Про затвердження Положення про надання платних послуг селищного Будинку культури Великолепетиської селищної ради та затвердження тарифів платних послуг, що надаються селищний Будинком культури для його розгляду та оприлюднити з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб та їх об’єднань (проект додається).

2. Даний проект затвердити в основній редакції на черговій сесії селищної ради.

3. Здійснити оприлюднення даного проекту рішення шляхом розміщення в друкованих ЗМІ та на сайті Великолепетиської селищної ради в строк відповідно до чинного законодавства.

4. Контроль за виконанням даного рішення покласти  на постійну комісію з гуманітарних питань та комунальної власності.

 

 

Селищний голова                                                                 М.В. Сінькевич

 

 

 

 

Про затвердження регуляторного акту-проекту рішення «Про затведрження Положення щодо надання платних послуг селищним Будинком культури Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів на платні послуги

 

Розглянувши клопотання директора селищного Будинку культури», керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..ст.9,13 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р.№1160-17 сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Затвердити проект регуляторного акту проекту рішення «Про затвердження Положення про надання платних послуг селищного Будинку культури Великолепетиської селищної ради та затвердження тарифів платних послуг, що надаються селищний Будинком культури для його розгляду та оприлюднити з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб та їх об’єднань (проект додається).

2.Даний проект затвердити в основній редакції на черговій сесії селищної ради.

3.Здійснити оприлюднення даного проекту рішення шляхом розміщення в друкованих ЗМІ та на  сайті Великолепетиської селищної ради в строк відповідно до чинного законодавства.

4.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з гуманітарних питань та комунальної власності.

 

 

Селищний голова М.В.                                                          М.В.Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Про затвердження Положення про надання

платних послуг селищного Будинку культури

Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів

на платні послуги

 

Відповідно до ст.ст. 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 р. №1271 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності», спільного Наказу Міністерства культури України, Міністерства фінансів України, міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.12.2015  № 1004/1113/1556 «Про затвердження Порядку визначення вартості та надання платних послуг закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності», розглянувши клопотання комунального закладу, сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Затвердити Положення про надання платних послуг СБК Великолепетиської селищної ради (додаток 1).

2. Затвердити перелік та прейскурант платних послуг, що можуть надаватися комунальним закладом (додаток 2).

3.Оприлюднити рішення на офіційному веб-сайті селищної ради та в місцевих друкованих ЗМІ..

4 . Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії з гуманітарних питань та комунальної власності.

Селищний голова                                                                       М.В. Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

ПОЛОЖЕННЯ

про надання платних послуг

 

1. Загальні положення

1.1. Це положення поширюється на селищний Будинок культури  (далі - СБК), що належить до спільної комунальної власності територіальної громади Великолепетиської селищної ради.

1.2. Платні послуги здійснюються СБК відповідно до Законів України “Про культуру”, Бюджетного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2011 №1271 “Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованих на державній та комунальній формі власності”, наказу Міністерства культури України, Міністерства фінансів України та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.12.2015 року № 1004/1113/1556  «Про затвердження Порядку визначення вартості та надання платних послуг закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності».

1.3 Надання платних послуг не є основною діяльністю закладів культури та здійснюється в робочий час без зниження об’єму та якості їх основної діяльності задоволення культурних потреб громадян у розвитку народної традиційної культури, організації дозвілля, підтримки художньої творчості, іншої самодіяльної творчої ініціативи.

1.4. Для виконання платних послуг СБК використовує свої основні засоби, матеріальні та нематеріальні активи.

1.5. Платні послуги надаються працівниками СБК за рахунок раціонального використання робочого часу.

1.6. Перелік та вартість платних послуг затверджуються депутатами  Великолепетиської селищної ради.

2. Основні завдання

2.1. Поліпшення матеріально-технічної бази СБК.

2.2. Покращення якості надання послуг з культурного обслуговування населення.

3. Організація роботи

3.1. Використання цього Положення передбачає:

- перелік та вартість платних послуг у СБК;

- взаємовідносини між замовниками та працівниками СБК;

- забезпечення систематичного та чіткого обліку роботи з надання платних послуг та контролю за якістю їх виконання.

3.2. Директор та працівники, які беруть участь в процесі надання платних послуг, несуть матеріальну та дисциплінарну відповідальність за звітність про отримані кошти, відповідно до чинного законодавства.

4. Права і обов’язки

СБК  має право:

4.1. Вносити пропозиції щодо використання коштів, одержаних від надання платних послуг.

4.2. Визначати можливість та доцільність виконання послуги.

4.3. Рекламувати платні послуги, вносити пропозиції про розширення або припинення надання платних послуг чи окремих їх видів.

4.4. Вносити свої пропозиції щодо зміни вартості платної послуги.

ЦКД зобов’язаний:

4.5. Чітко дотримуватися виконання цього Положення.

4. 6. Забезпечувати якісне та оперативне обслуговування замовників.

4.7. Аналізувати попит на ті чи інші послуги, вести роботу з удосконалення та вивчення доцільності надання платних послуг.

4.8. Безкоштовно надавати замовнику повну, доступну та достовірну інформацію щодо порядку та умов надання конкретної платної послуги, її вартості, порядку та строку оплати.

4.9. Оприлюднювати інформацію про вартість послуг, яка діє на дату надання послуги, із застосуванням інформаційних засобів (реклама,  веб-сайт, друковані ЗМІ  тощо).

5. Керівництво роботою з надання платних послуг

5.1. Отримання, розподіл, контроль за використанням коштів та відображення доходів, що надійшли від платних послуг, здійснюються відповідно до чинного законодавства.

5.2. Робота щодо організації та надання платних послуг очолюється директором СБК.

5.3. Звітність про надходження і використання коштів, отриманих за надання платних послуг, складають та подають відповідно до чинного законодавства.

5.4.  Відповідальні особи фіксують отримані замовниками послуги.

6. Порядок визначення вартості платних послуг

6.1. Вартість послуги визначається на підставі кошторису витрат, пов’язаних із наданням послуги. До складу витрат належать:

- витрати на оплату праці;

- внески на соціальні заходи (нарахування на заробітну плату);

- матеріальні витрати;

- комунальні послуги;

- зношення основних фондів та обладнання.

6.2. При розрахунку тарифів на платні послуги враховувався принцип самоокупності.

6.3. Заклади культури можуть надавати платні послуги на пільгових умовах, передбачених законодавством (дітям дошкільного віку, учням, студентам, пенсіонерам, інвалідам).

Право безкоштовного обслуговування мають учасники бойових дій в Афганістані, діти-інваліди, діти-сироти, учасники бойових дій.

7. Планування та використання доходів від платних послуг

7.1. Облік надходжень та видатків покладається на  бухгалтера СБК.

7.2. Плату за послуги замовник переводить через установи банку на спеціальний рахунок СБК.

7.3. Відповідно до ст. 13 Бюджетного Кодексу України плата за послуги зараховується до власних надходжень Будинку культури. Планування витрат за рахунок доходів, одержаних від надання платних послуг, здійснюється за кожним видом послуг.

8. Завдання працівників, безпосередньо пов’язаних із наданням платних послуг

8.1. Надавати користувачам інформацію про всі види платних послуг, які пропонує СБК.

8.2. Здійснювати оформлення відповідних документів при надані СБК платні послуги.

8.3. Відстежувати якість виконання послуг.

8.4. Отримання, розподіл, контроль за використанням коштів та відображення доходів, що надійшли від платних послуг, здійснюються відповідно до чинного законодавства.

8.5. Керівник СБК, що надає платні послуги юридичним і фізичним особам, забезпечують правильність застосування цін, розмірів плати за надання послуг згідно із чинним законодавством.

8.6. Облік коштів, отриманих за надані платні послуги, здійснюється в розрізі видів наданих послуг, виконаних робіт відповідно до законодавства.

8.7. Звітність про надходження і використання коштів, отриманих за надання платних послуг СБК складає та подає відповідно до чинного законодавства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 2

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

ПЕРЕЛІК ТА ВАРТІСТЬ

платних послуг, що надаються СБК Великолепетиської селищної ради

 

№ п/п

Вид платних послуг

Одиниця

Ціни послуги згідно договору

2

Вхідна плата на вечори – відпочинку та дискотеки для молоді

1 квиток

5грн

4

Надання послуг підприємствам, політичним партіям,іншим організаціям в оренду приміщення (глядацької зали) для проведення концертів, шоу – програм, вечорів – відпочинку, проведення конференцій, нарад, партійних зборів:

- зал для глядачів

 

 

 

1 захід

 

 

 

 

 

400грн.

 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 АНАЛІЗ ВПЛИВУ РЕГУЛЯТОРНОГО  АКТУ

до проекту рішення Великолепетиської селищної ради   «Про затведрження Положення щодо надання платних послуг селищним Будинком культури Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів на платні послуги»

1. Визначення та аналіз проблеми, яку буде розв’язано шляхом державного регулювання

  Аналіз регуляторного впливу проекту рішення  Великолепетиської селищної  ради  «Про затведрження Положення щодо надання платних послуг селищним Будинком культури Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів на платні послуги  підготовлено згідно статтей 26, 60 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2011 року № 1271 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності»

 Цей регуляторний акт передбачається всебічне  оперативне забезпечення громадян  послугами  з метою реалізації  їх прав,  свобод  і  законних інтересів та компенсації фактичних витрат на забезпечення якісного й термінового обслуговування громадян.

2. Цілі державного регулювання

Надання платних послуг селищним Будинком культури Великолепетиської селищної ради.

3. Альтернативні способи досягнення зазначених  цілей – відсутні.

 

4. Можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Ризик впливу зовнішніх чинників на дію регуляторного акту є малоймовірним.
Запропонований  регуляторний  акт  не  вимагає  додаткових  витрат та  організаційних заходів. 

5. Очікувані результати прийняття акта

Прийняття даного регуляторного акта дасть можливість збільшити надходження коштів до спеціального рахунку закладу культури, а отже уможливлює  якісніше надавати ці послуги населенню.                     

Таблиця вигод та витрат

Сфера впливу

Вигоди

Витрати

Інтереси держави

Збільшення надходжень до спец рахунку закладу культури

Процедура розробки регуляторного акта (витрати робочого часу спеціалістів, пов'язані з підготуванням регуляторного акта)

Інтереси суб'єктів господарювання

немає

немає

Інтереси громадян

оперативне забезпечення  послугами  з метою реалізації  їх прав,  свобод  і  законних інтересів

немає

 

 

6. Строк дії акта

Пропонується безстроковий термін дії регуляторного акту з внесенням до нього змін у разі виникнення такої потреби внаслідок змін чинного законодавства.

7. Показники результативності акта

Показником результативності дії регуляторного акту є зайнятість  та  реалізація інтересів  населення;   збільшення надходжень  на  спец рахунок закладу культури.

8. Заходи з відстеження результативності акта

 

Відстеження результативності регуляторного акта  буде здійснюватися виконавчим комітетом   Великолепетиської селищної ради на підставі статистичних даних, виходячи із зазначених показників результативності.

Періодичні відстеження результативності регуляторного акта здійснюються раз на три роки. Починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності регуляторного акта.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про внесення змін та доповнень до рішення

селищної ради № 235 від 23.12.2016р.

«Про програми, які фінансуються за рахунок

коштів селищного бюджету 2017 році»

 

 

Відповідно до Бюджетного кодексу України, керуючись пунктами 11, 22 статті 26, пунктами 1,2,3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія селищної ради :

        ВИРІШИЛА:

 

1. Внести зміни та доповнення до п. 4 рішення селищної ради № 235 від 23.12.2016р. «Про програми, які фінансуються за рахунок коштів селищного бюджету у 2017 році» виклавши його в наступній редакції :

«4.Затвердити Селищну територіальну програму «Інформування громадськості», згідно додатку 1 до даного рішення.»

2. Контроль за виконанням цього покласти на постійні комісії селищної ради.

 

Селищний голова                                                                 М.В. Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

 

 

 

Селищна територіальна програма

«Інформування громадськості »

1. Назва: Селищна територіальна програма Інформування громадськості

2. Підстава для розроблення:Програма розроблена у відповідності до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування», «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації(персу) в Україні» та інших законодавчих актів України та є складовою частиною Програми економічного і соціального розвитку селища.

         1. Замовник: Великолепетиська селищна рада     

          2.Виконавець: Виконавчий комітет Великолепетиської селищної ради.

          3. 5.Тривалість: 2017- 2019р.р.

          6.Фінансування: Селищний бюджет

          7. Мета програми: інформування громадськості смт. Велика Лепетиха та району про діяльність селищної ради  її виконавчого комітету.

          8. Заходи щодо виконання програми:

 

Перелік заходів

Селищний бюджет

Примітка

1.

Щомісячне висвітлення інформації про роботу селищної ради та виконавчого комітету, оприлюднення прийнятих регуляторних актів селищної ради, виконавчого комітету в засобах масової інформації

 

 

2.

Збір та оприлюднення матеріалів стосовно діяльності органів місцевого самоврядування смт. Велика Лепетиха

 

 

3.

Обслуговування сайту селищної ради

 

 

4.

Інформаційні послуги (відео сюжети, інше)

 

 

     1. Загальний обсяг фінансування

на 2018 р. 91,8 тис. грн

     1.Очікувані результати- Виконання програми надасть можливість інформування громадськості про діяльність селищної ради та її виконавчого комітету, підвищення рівня обізнаності мешканців селища та району.

 

Секретар селищної ради                                                                                        Н.В.Троцан

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

.08.2018 №

 

Про внесення змін до плану діяльності

Великолепетиської селищної ради

з підготовки проектів регуляторних

актів на 2018 рік

 

 

Відповідно до ст.ст. 7, 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.ст. 25 Закону Україні «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення планування діяльності Великолепетиської селищної ради з прийняття рішень, направлених на удосконалення правового регулювання господарських відносин на території селищної ради, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1.Внести до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Великолепетиської селищної ради на 2018 рік, затвердженого рішенням 26 сесії селищної ради сьомого скликання від 27.12.2017 року №403 «Про затвердження плану діяльності Великолепетиської селищної ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік», такі зміни:

1.1. Доповнити план діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік згідно додатку.

2. Секретарю селищної ради протягом 10 днів оприлюднити дане рішення

на офіційному сайті Великолепетиської селищної ради.

 

 

Селищний голова                                                                 М.В.Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

 

 

Доповнення

до плану діяльності Великолепетиської селищної ради

з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік

 

Вид та назва проекту регуляторного акту

Цілі прийняття

Строк підготовки

Постійна комісія селищної ради  відповідальна за розробку проекту регуляторного акту

1

Проект рішення Великолепетиської селищної ради «Про заборону продажу пива(крім безалкогольного)алкогольних слабоалкогольних напоїв,вин столових на території Великолепетиської селищної ради»

Забезпечення тиші у нічний час, зменшення скарг громадян на порушення громадського правопорядку, зменшення кількості злочинів скоєних особами у стані сп'яніння, зменшення зростання алкогольної залежності, особливо серед молоді

ІІІ квартал 2018р.

Постійна комісія мандатна з питань депутатської діяльності.етики , законності та праовпорядку.

 

2

Проект рішення «Про затвердження положення щодо надання платних послуг СБК Великолепетиської селищної ради та встановлення тарифів на платні послуги

Покращення матеріально-технічної бази СБК

ІІІ квартал 2018р

 

Постійна комісія  з гуманітарних  питань та комунальної власності

 

3

Проект рішення Великолепетиської селищної ради «Про положення Про проект рішення «Про  затвердження Положення про порядок функціонування та утримання  кладовищ Великолепетиської селищної ради»

 

Це Положення розроблено з метою реалізації положень Закону України ,,Про поховання та похоронну справу’’ та відповідно до Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 р. № 193.

І-V квартал 2018 року

 

Постійна комісія з питань агропромислового комплексу , будівництва, транспорту та зв’язку

 

 

Секретар ради                                                                                Н.В.Троцан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Україна

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВЕЛИКОЛЕПЕТИСЬКОГО РАЙОНУ

ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

тридцять другої сесії селищної ради VIІ скликання

 

17.08.2018 №

 

Про створення Великолепетиського

селищного будинку культури

 

 

З метою впорядкування діяльності органу місцевого самоврядування в смт Велика Лепетиха, збереження та розвитку культурних закладів, що діють на території селища, відповідно до Господарського кодексу України, Закону України «Про культуру», керуючись ст. ст. 25, 26, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» сесія селищної ради

ВИРІШИЛА:

 

1. Створити комунальний заклад Великолепетиський селищний будинок культури.

2. Затвердити Статут комунального закладу Великолепетиський селищний будинок культури, згідно додатку №1 до даного рішення.

3. Доручити селищному голові Сінькевич М.В. підписати Статут зазначений в п. 2 даного рішення.

4. Доручити селищному голові Сінькевич М.С., розпорядженням селищного голови визначити осіб, які здійснять заходи пов’язані з державною реєстрацію комунального закладу Великолепетиського селищного будинку культури, відповідно до чинного законодавства.

5. Доручити селищному голові Сінькевич М.С., розпорядженням створити міжвідомчу групу щодо інвентаризації майна, що фактично використовується селищними закладами культури.

6. За результатами проведення інвентаризації подати на розгляд сесії селищної ради акт інвентаризації, для прийняття рішення щодо подальшого користування майном.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію мандатну з питань депутатської діяльності та етики, законності та правопорядку.

 

 

Селищний голова                                                                М.В. Сінькевич

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 1

до рішення 32 сесії УІІ скликання

селищної ради

від 17.08.2018 року №

 

 

 

 

                                                                                                   Додаток №1

                                                                                                   до рішення селищної ради від 17.08.2018р.№__

 

«ЗАТВЕРДЖЕНО»

Рішенням Великолепетиської                                                                                                                      

 селищної  ради від 17.08.2018р. №__

 

 

 

 

 

 

 

 

СТАТУТ

Комунального закладу 

Великолепетиський селищний  будинок культури

 

 

 

 

 

 

 

Смт. Велика Лепетиха  -  2018р.

 

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1.Комунальний заклад «Великолепетиський селищний  будинок культури» є неприбутковим комунальним закладом культури діяльність якого спрямована на створення, розповсюдження та популяризацію культурних надбань.

1.2.Комунальний заклад «Великолепетиський селищний  будинок культури» - (далі КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури») є комунальною власністю Великолепетиської селищної ради.

1.3. Найменування українською мовою:

Повна назва: Комунальний заклад «Великолепетиський селищний  будинок культури»;

Скорочена назва: КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури».

1.4.Засновником та власником КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» є Великолепетиська  селищна рада - (далі Засновник ).

Органом управління КЗ «Великолепетиського селищного будинку культури» є виконавчий комітет Великолепетиської селищної ради.

1.5.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» фінансується з бюджету Великолепетиської селищної ради у межах асигнувань, передбачених на утримання закладів культури. Додаткове фінансування здійснюється за рахунок інших джерел, незаборонених законодавством.

1.6.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про культуру», «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими нормативно-правовими актами, рішеннями селищної ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями селищного голови, цим Статутом тощо.

1.7.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» співпрацює з закладами культури всіх форм власності, підприємствами, установами, організаціями, громадськими організаціями, юридичними і фізичними особами в Україні та за кордоном.

1.8.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» не підлягає приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням.

1.9.Юридична адреса КЗ «Великолепетиського  селищного  будинку культури»  :   вул.Островського,13«б», смт. Велика Лепетиха, Великолепетиський район, Херсонська область, 74501

2. МЕТА ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ЗАКЛАДУ

2.1.Метою діяльності КЗ «Великолепетиського  селищного  будинку культури» є задоволення культурних потреб громадян у розвитку народної традиційної культури, підтримки художньої творчості, забезпечення умов для самодіяльної творчої ініціативи, духовного розвитку і організації дозвілля населення  територіальної громади.

2.2.Основним завданням КЗ «Великолепетиського  селищного  будинку культури» є:

  • сприяння процесам відродження і розвитку національної культури та культур інших національних груп, що проживають на території селищної ради та району;
  • задоволення культурно-дозвіллєвих потреб населення;
  • розвиток усіх видів та жанрів самодіяльної народної творчості, аматорського мистецтва, народних художніх промислів;
  • створення умов для індивідуальної та колективної народної творчості в усьому різноманітті її видів та жанрів, розкриття творчих здібностей громадян;
  • реалізація прав громадян на свободу літературної і художньої творчості, забезпечення доступності усіх видів культурних послуг та культурної діяльності для кожного громадянина.
  • підтримка соціально важливих культурно-творчих, пізнавально-розважальних, художньо-естетичних ініціатив
  • впровадження нових форм організації дозвілля відповідно до потреб населення;
  • вироблення та запровадження нових моделей культурного обслуговування громадян.

2.3.Предметом діяльності КЗ «Великолепетиського  селищного  будинку культури» є:

  • створення та організація діяльності творчих колективів (театральних груп, гуртків з художньої самодіяльності, хореографічних, театральних студій, духових, народних, естрадних оркестрів, музичних ансамблів), інших клубних формувань;
  • організація роботи колективів художньої самодіяльності, забезпечення їх повноцінного функціонування (концертна діяльність, репертуар, систематичні заняття, збір місцевого фольклору, випуск методичних матеріалів, тощо);
  • організація і проведення тематичних театрально-розважальних, концертних, ігрових, літературно-музичних, обрядових та інших програм, фестивалів, оглядів, конкурсів, виставок та інших форм показу результатів творчої діяльності клубних формувань, в тому числі з реалізацією квитків на такі заходи;
  • проведення вистав, концертів, інших театрально-видовищних заходів за участю професійних творчих колективів та окремих виконавців, у тому числі з реалізацією квитків на такі заходи;
  • організація та проведення масових театралізованих свят, народних гулянь, обрядів, ритуалів відповідно до місцевих традицій і звичаїв;
  • організація дозвілля для різновікових груп населення, зокрема проведення вечорів відпочинку, дискотек, молодіжних балів, карнавалів, дитячих ранків тощо;
  • організація кіносеансів та кінофестивалів;
  • організація гастрольної діяльності формувань закладу;
  • сприяння створенню та організації культурно-розважальних заходів, залучення в установленому порядку для проведення цих заходів професійних колективів та окремих виконавців;
  • проведення лекцій та семінарів культурно-мистецької тематики;
  • підготовка, розроблення і поширення методичних матеріалів, репертуарних і рекламних матеріалів з питань культури, туризму, духовної і культурної спадщини, розвитку традиційних видів народної творчості, художніх промислів та ремесел;
  • впровадження в практику закладів культури клубного типу нових найбільш дієвих форм і методів культосвітньої роботи;
  • формування позитивного іміджу закладів культури клубного типу на основі запроваджених форм і методів культосвітньої роботи;
  • надання власної сцени суб’єктам діяльності в галузі культури для проведення гастрольних заходів, реалізації спільних проектів та програм;
  • здійснення інших видів діяльності у встановленому законом порядку, які відповідають меті його створення і не заборонені чинним законодавством.

 

3. ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ЗАКЛАДУ

3.1.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» проводить свою фінансово-господарську діяльність на підставі рішень сесій, рішень виконавчого комітету, розпоряджень голови  селищної ради та наказів директора.

Звіти про роботу КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» у встановленому порядку подаються селищному голові та селищній раді.

3.2.Фінансування КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» здійснюється з місцевого бюджету.

3.3.Джерелами фінансування КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» є:

3.3.1.Бюджетні фінансування.

3.3.2.Доброчинні грошові внески на розвиток закладу, пожертви громадян, громадських об’єднань, товариств, підприємств, установ і організацій, спонсорська допомога.

3.3.3.Інші власні надходження.

3.4.Розподіл коштів на потреби КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» здійснюється відповідно до рішень сесій селищної ради.

3.5.Майно КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» належить до комунальної власності Великолепетиського  територіальної громади і закріплюється за закладом на праві оперативного управління.

3.6.Відчуження, списання, передача з балансу на баланс, в позичку, заставу й передача в користування (оренду) майна, що є комунальною власністю  Великолепетиської територіальної громади  закріплене за  КЗ «Великолепетиським селищним  будинком культури» на праві оперативного управління, здійснюється в порядку, встановленому Засновником.

3.7.Майно КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» складається з основних фондів, обігових коштів, а також інших матеріальних цінностей.

3.8.КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» має право:

- спільно з іншими організаціями, установами, підприємствами, благодійними фондами організовувати заходи, виставки, експозиції;

- надавати у тимчасове користування обладнання та апаратуру державним, комунальним і громадським установам;

- отримувати безкоштовно грошові внески та матеріальні цінності з доброчинних і громадських фондів, а також від окремих громадян. 

 

4. УПРАВЛІННЯ ЗАКЛАДОМ, СТРУКТУРА ЗАКЛАДУ

4.1.Вищим органом управління КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури» є Засновник (Власник) – територіальна громада селища Велика Лепетиха в особі Великолепетиської селищної ради.

4.2.До компетенції Засновника належить:

- затвердження й внесення змін до Статуту закладу;

- затвердження структури та граничної чисельності працівників закладу;

- розпорядження основними засобами закладу;

- погодження створення відокремлених структурних підрозділів закладу та спільних установ;

- реорганізація закладу, його ліквідація, затвердження передавального акта, розподільчого чи ліквідаційного балансу.

4.3.Власник у межах чинного законодавства України має право приймати рішення з будь-яких питань діяльності КЗ «Великолепетиський селищний  будинок культури».

4.4.До повноважень селищного голови належить:

- призначення, звільнення та притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника закладу та його працівників;

- забезпечення контролю за виконанням актів законодавства щодо діяльності закладу;

- затвердження штатного розпису закладу;

- затвердження кошторису закладу, контроль за ефективністю використання фінансових, матеріальних і трудових ресурсів, цільове й ефективне використання бюджетних коштів;

- контроль за організацією первинного обліку закладу, отримання в установленому порядку статистичної та бухгалтерської звітності;

- участь в установленому порядку в проведенні державної акредитації або атестації закладу;

- здійснення інших повноважень щодо управління роботою закладу згідно з чинним законодавством України і відповідно до рішень власника (Засновника).

- затверджує посадові інструкції працівників та інші необхідні документи;

- встановлює у межах фонду заробітної плати надбавки працівникам закладу за високі творчі та виробничі досягнення з врахуванням особистого внеску кожного;

- встановлює за рахунок та у межах фонду заробітної плати надбавки працівникам закладу за суміщення професій (посад), розширення сфери обслуговування або збільшення обсягів робіт та за виконання додатково до основної роботи обов’язків тимчасово відсутніх працівників;

- визначає порядок і розміри премій працівникам залежно від їхнього вкладу у кінцеві результати роботи згідно з положенням про преміювання.

4.5.Керівництво поточною діяльністю  КЗ «Великолепетиським селищним  будинком культури» здійснює Директор, який призначається на посаду та звільняється з посади селищним  головою Великолепетиської селищної ради відповідно до трудового законодавства України та законодавства про культуру.

Призначається на посаду шляхом укладення з ним контракту на п’ять років за результатами конкурсу.

Директор підпорядкований, підзвітний і підконтрольний селищному голові.

4.6.Директор може бути звільнений з посади із підстав порядку, визначеному Контрактом, рішеннями власника та чинним законодавством України.

4.7.Директор КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури»  підзвітний власнику й виконавчого комітету з усіх питань статутної, фінансової, соціально-побутової, організаційно-господарської діяльності закладу, несе перед ними відповідальність за забезпечення діяльності закладу відповідно до покладених на нього завдань і функцій згідно з чинним законодавством України.

4.8.Директор КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» вирішує всі питання діяльності закладу, з урахуванням обмежень, передбачених цим Статутом.

4.9.До компетенції Директора КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» відноситься:

- забезпечення статутної діяльності закладу;

- вирішення поточних питань роботи закладу;

- вирішення питань матеріально-технічного забезпечення;

- організація ведення обліку, звітності, внутрішнього контролю;

4.10.Директор КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» в межах повноважень:

- розпоряджається коштами й майном закладу відповідно до чинного законодавства України, Статуту та рішень власника;

- зобов’язаний організувати проведення попередніх і періодичних медичних оглядів працівників закладу згідно з вимогами Кодексу законів про працю України;

- створює належні умови працівникам для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил і норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування;

- несе персональну відповідальність за збереження, відчуження, використання, списання майна та втрати в будь-якій формі, майна закладу;

- несе персональну відповідальність за будь-які порушення, вчинені при зміні балансової вартості майна закладу;

- вчиняє інші дії в порядку й межах, встановлених законодавством України;

- забезпечує розробку структури та граничної чисельності працівників закладу та подає їх на затвердження засновнику;

- забезпечує належний рівень побутових умов для перебування в закладі;

- за дорученням власника діє від імені закладу, представляє його інтереси в установах, підприємствах і організаціях.

- здійснює керівництво колективом, забезпечує добір і розстановку кадрів, створює належні умови для підвищення їх фахового рівня;

- розробляє та подає на затвердження виконавчого комітету плани роботи;

- здійснює контроль за виконанням планів, програм, культурно-дозвіллєвих заходів, організаційно-масової, організаційно-методичної роботи закладу, створює необхідні умови для розвитку народної творчості, культурно-дозвіллєвої діяльності відповідно до запитів населення, розпоряджається в установленому порядку майном і коштами закладу;

- приймає на роботу і звільняє з роботи працівників;

- приймає на роботу і звільняє з роботи професійних творчих працівників (художній і артистичний персонал) на конкурсній основі шляхом укладення контрактів;

- використовує у творчій, господарській діяльності колективу ненормований режим роботи;

- застосовує до працівників заохочення та заходи дисциплінарних стягнень;

- вирішує інші питання діяльності комунального закладу в порядку, визначеному цим Статутом.

4.11.Директор КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» несе відповідальність перед Власником, виконавчим комітетом та іншими органами за достовірність і своєчасність подання статистичної та іншої звітності.

4.12.На вимогу Власника або виконавчого комітету, селищного голови  у встановлений ними термін надає інформацію стосовно будь-яких напрямків своєї діяльності.

4.13.  У межах своїх повноважень директор видає накази, організовує та контролює їх виконання.

4.14. Директор несе персональну відповідальність за виконання комунальним закладом  статутних завдань, дотримання фінансової, договірної та трудової дисципліни, збереження майна, закріпленого за закладом.

4.14. Порядок ведення діловодства і бухгалтерського обліку в закладі культури визначається законодавством, нормативно-правовими актами Міністерства культури та інших центральних органів виконавчої влади, яким підпорядковуються заклади культури.

 

5. ТРУДОВИЙ КОЛЕКТИВ ЗАКЛАДУ

5.1.Трудовий колектив КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» становлять всі працівники, які працюють на основі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника із закладом.

5.2.Члени трудового колективу КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» зобов’язані:

- сумлінно виконувати свої обов’язки, оволодівати передовими методами та прийомами роботи;

- дотримуватись правил трудового розпорядку, охорони праці та техніки безпеки, систематично підвищувати професійну кваліфікацію;

- дотримуватись правил професійної етики при виконанні службових обов’язків і товариських взаємовідносин з іншими членами трудового колективу.

5.3.Члени трудового колективу КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» мають право:

- брати участь у діяльності та управлінні справами закладу, вносити пропозиції щодо поліпшення його роботи, усунення недоліків у роботі;

- на атестацію з метою отримання вищої кваліфікаційної категорії та участь у конкурсах на заміщення вакантних посад;

- укладати з адміністрацією колективну угоду, яка регламентує права і обов’язки членів колективу на визначений в угоді термін.

5.4.Права і обов’язки працівників КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» визначаються  посадовими інструкціями та правилами внутрішнього трудового розпорядку.

6. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК ТА ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ

6.1.Бухгалтерський облік діяльності КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» здійснює бухгалтерія виконавчого комітету селищної ради.

Порядок ведення бухгалтерського обліку та статистичної звітності визначається відповідним законодавством.

6.2.Контроль за фінансово-господарською діяльністю КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» здійснюють державні органи відповідно до чинного законодавства та засновником.

6.3.КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» зобов’язаний у будь-який час подати власникові за його вимогою документи, що стосуються виробничої і фінансово-господарської діяльності закладу. 

 

7. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ

7.1.КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» може бути припинено шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділ, перетворення) або шляхом ліквідації у разі прийняття відповідного рішення Великолепетиською селищною радою або за рішенням суду.

7.2. Ліквідація  КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» здійснюється ліквідаційною комісією, призначеною власником, а у випадку ліквідації за рішенням суду - ліквідаційною комісією, призначеною цим органом.

7.3.З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходить повноваження щодо управління КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури».

Ліквідаційна комісія оцінює майно КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури»,  складає ліквідаційний баланс і представляє його Засновнику.

7.4.У випадку реорганізації права та обов’язки КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» переходять до правонаступників відповідно до чинного законодавства.

7.5.При реорганізації та ліквідації КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури» працівникам, які звільняються, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до вимог чинного законодавства.

7.6.КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури»  припиняє свою діяльність у встановленому законодавством порядку і вважається ліквідованим з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

 

8. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

8.1.Питання діяльності КЗ «Великолепетиського селищного  будинку культури», які не врегульовані цим Статутом, регулюються відповідно до вимог чинного законодавства України.

 

Селищний голова                                                                                     М.В. Сінькевич

 

Секретар селищної ради                                                                              Н.В. Троцан