Надіслав: Селищна рада , дата: Втр, 12/06/2018 - 08:13

  Як краще це зробити, радить заступник начальника відділу "Великолепетиське бюро правової допомоги” Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлія Кривов’яз.
  Майже в кожному будинку чи квартирі є велика папка наповнена документами. Що там тільки не зберігають: домові книги, технічні паспорти, договори про забудову, свідоцтва на забудову садиб, рішення місцевих рад, договори різних видів, накладні, квитанції, ескізи, акти і багато іншого. Разом з тим чимало людей до цього часу не знають чи належним чином оформлене їхнє право власності на будинок, квартиру. Одні вважають головним документом, що засвідчує власність на житло, технічний паспорт, інші – штамп у домовій книзі, дехто переконаний: якщо всі сусіди знають, що це – батьківський дім, то на дану нерухому власність ніхто сторонній не посягне. Саме через таку безпечність, незнання законів люди нерідко потрапляють у халепу.
  Отож раджу всім знайти час і уважно переглянути наявні документи на нерухомість.
  Насамперед, проведіть ревізію, з’ясуйте, який документ у вашому конкретному випадку посвідчує право власності на будинок або квартиру, а які є додатковими. Запам’ятайте: право власності на таке нерухоме майно може посвідчуватися свідоцтвом про надання житла, свідоцтвом про право на спадщину, договорами дарування, міни, купівлі-продажу, рішенням суду, іншими документами. Окрім того, право власності (у більшості випадків) має бути зареєстровано до 1 січня 2013 року – у БТІ, після цієї дати – у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що може підтверджуватись реєстраційним штампом чи реєстраційним посвідченням БТІ: витягом про державну реєстрацію прав БТІ. Витягом або інформаційною довідкою державного реєстратора.
  Уважно перегляньте, чи відповідають технічні характеристики вашого житла зазначеним у основному правовстановлюючому документі та технічному паспорті, адже значна частина прибудов та добудов має бути узгоджена. Якщо цього не зроблено – порадьтеся з юристом, як швидше і дешевше виконати такі роботи.
  Також перегляньте домову книгу – хто зареєстрований у ній? Зафіксовано чимало випадків, коли там записані квартиранти які давно вибули, родичі, які пішли з життя, чи давно не проживають за цією адресою. Таких осіб необхідно зняти з місця реєстрації.
   Стосовно земельних ділянок, у тому числі й прибудинкових. Якщо ви вже розпочали приватизаційний процес – врешті-решт завершіть його. Бо коли ця процедура триватиме десятиліття, замовлена вами технічна документація може втратити свою актуальність. Отже гроші пропадуть намарно.
   Зверніть увагу: земельні ділянки, право власності, на які посвідчується державними актами старого зразка (червоного кольору), потребують виготовлення кадастрових номерів. На право власності наявність чи відсутність їх не впливає, а ось зміна власника можлива лише якщо земельній ділянці присвоєно кадастровий номер. Він забезпечує ще один плюс: перед його присвоєнням виготовляється технічна документація з відновлення меж земельної ділянки, тож недоліки в обмірах, межах усуваються, що теж є важливим та позитивним.
   Бережіть документи, навіть старенькі. Кожна людина унікальна своєю життєвою історією, має індивідуальні особливості способів набуття у власність нерухомості, а відповідно – й документів.
   Обережно ставтесь до різних порад в газетах, Інтернеті, бо нерідко їх дають люди, далекі від юриспруденції.
  З усіх питань правового характеру мешканці населених пунктів району можуть звернутися за консультацією до відділу “ Великолепетиське бюро правової допомоги” Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: смт Велика Лепетиха, вул. Миру, 15, кабінет №1,2, телефон: (05543) 2-24-84, скайп зв’язок  velykolepetyske@legalaid.ks.ua,електронна адреса: velykolepetyske@legalaid.ks.ua